نکات کلیدی برای گریل کردن مواد غذایی

خانه    بلاگ      نکات کلیدی برای گریل کردن مواد غذایی

در این روش برعکس سرخ کردن از روغن استفاده نمی‌شود و غذا بسیار لذیذ و مطبوع می‌شود، ولی چون ماده غذایی در مجاورت مستقیم با شعله گاز یا گریل زغال ، کبابی می‌شود توجه به مواردی لازم به نظر می‌رسد:

گریل زغالی در لغت به معنای کبابی و بریان کردن گوشت است.

اگر گوشت یا سبزیجاتی که با توری گریل کبابی شده‌اند سطح شان سیاه و سوخته شود، نشان‌دهنده این است که حرارت منتقل شده به ماده غذایی بسیار  فراوان بوده و نه‌تنها بافت سطحی ماده غذایی تخریب، سمی و سرطان‌زا شده بلکه بخش های میانی ماده غذایی نیم‌پز و خام مانده است. در واقع وقتی سطح ماده غذایی سریع سیاه شود و بسوزد دیگر فرصتی برای ماندن بیشتر مواد گوشتی همچون استیک یا بیفتک در مقابل حرارت و پخته شدن درون آن نخواهد بود.

در نتیجه زمان مصرف مواد گوشتی گریل شده رستورانی، به ظاهر آن و میانی‌ترین نقطه آن که ناپز نمانده، توجه کنید.  بعضی خانواده‌ها در خانه و توسط اجاق گاز تکه‌هایی از گوشت قرمز، مرغ، ماهی یا قارچ و فلفل را گریل می‌کنند.پیشنهاد می‌شود حتما از توری مخصوص گریل استفاده کنید. در بازار توری‌های گریل غیراستاندارد و غیربهداشتی نیز وجود دارد که در مجاورت با حرارت آسیب دیده و قوام خود را از دست می‌دهد ضمن این‌که ترکیبات فلزی مضرآن می‌تواند وارد بافت ماده غذایی شود و آن را ناسالم کند.

اگر قصد دارید گوشت را روی زغال و با توری گریل کبابی کنید، باید به این نکته مهم توجه کنید که پیش از شروع گریل ابتدا زغال را آماده کنید. منقلی که زغال آن شعله‌ور است و کاملا سرخ نشده و در اصطلاح گل نینداخته، گاز منوکسیدکربن منتشر می‌کند که می‌تواند به بافت غذای کبابی نفوذ کرده و آن را سمی و غیرقابل مصرف کند و پیشنهاد ما به شما استفاده از دستگاه گریل ذغالی می باشد.  برای گریل کردن از تکه گوشت‌هایی استفاده کنید که ضخامت زیادی نداشته باشد، زیرا مرکز آن نیم پز می‌ماند، در ضمن تکه‌ها بیش از حد نازک نباشد، زیرا خیلی سریع سیاه و سوخته می‌شوند.

بهتر است پیش از گریل کردن تکه‌های گوشت، چربی‌های ظاهری آن را گرفته و در میان دستمالی آنها را بفشارید تا خوب آبگیری شود. با این کار از میزان تراوش آب و چربی به داخل شعله و دود کردن و ایجاد ترکیبات سرطان‌زا جلوگیری خواهید کرد.  برای آن‌که انتقال ترکیبات مضر حاصل از زغال یا گاز شهری به بافت مواد گوشتی را به حداقل برسانید، بهتر است ماهی و مرغ را با پوست گریل زغالی کنید و در زمان خوردن، پوست آنها را دور بیندازید. تکه‌های گوشت را هم می‌توانید با ادویه جات و سس‌های مخصوص پوشش دهید تا با این راه درصد نفوذ ترکیبات مضر دود را به حداقل برسانید.

بهترین روش گریل کردن، استفاده از دستگاه‌های گریل زغالی است که به جای توری گریل، مجهز به صفحاتی هستند که بدون قرار دادن ماده غذایی در حرارت مستقیم شعله گاز یا زغال، احتمال آسیب به بافت و ترکیبات مغذی ماده غذایی را به حداقل می‌رسانند.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

09126610672